Tüm Kategoriler
EN

Haberler

Ana Sayfa>Haberler

Gevşemeyi önlemek için çift somun nasıl kullanılır?

Zaman: 2021-07-06 Hitler: 10

Gevşemeyi önlemek için çift somun nasıl kullanılır?

Herkesin sadece cıvata ve somunların gevşemesini önlemesi gerekir. Hatta birçok kişi kuruyemişlerin gevşemesini önlemenin çeşitli yöntemlerini bile biliyor. Bunlar arasında çifte fındık da çok yaygındır. Ancak birçok insanın gevşemeyi önlemek için çift somun kullandığını biliyor muydunuz?

1

-

Çift somun anti-gevşeme prensibi

Çift somun kilitleme prensibi: Somunun gevşememesi için, somunu stabilize etmek için sürtünme direncini artırmak gerekir. İki somun sıkıldıktan sonra, somunlar arasında oluşan eksenel kuvvet, somun dişleri ile cıvata dişleri arasındaki sürtünmeyi arttırır. Büyük ve somunun otomatik olarak gevşemesini önleyin.

2-2-Nasıl-kullanılır-çift somun-önlemek-gevşetmek-1

2

-

Çift somun gevşemesinin yaygın biçimleri

Genellikle üç tip çift somunlu kilitleme vardır. Aşağıda gösterildiği gibi. Birinci tip ince somun kalın somunla eşleştirilir, kalın somun altta ve ince somun üstte, ikinci tip ince somun kalın somunla eşleştirilir, ince somun altta , kalın somun üsttedir ve üçüncü tip iki kalın somunla eşleştirilir. Üstteki ince somunların eşleşmesi mantıksız.

2-2-Nasıl-kullanılır-çift somun-önlemek-gevşetmek-2

3

-

İnce kuruyemişlerin eşleştirilmesi neden mantıksız?

Üstte eşleşen ince somun şekli neden mantıksız? Cıvatanın kuvveti açısından analiz etmemiz gerekiyor. İlk olarak, cıvatanın önceden sıkılması gerekir. Gevşemeyi önlemek için çift somun kullanıldığında, iki somun arasında eksenel bir sıkma kuvveti vardır. Bağlantı parçası harici bir yük taşıdığında, cıvata tarafından iletilen kuvvet yine de artar, ince somunlar daha az dişe sahiptir ve kalın somunlardan daha az yük taşıyabilir.

Yük çok büyükse, iplik bölümündeki stres çok büyük olacaktır ve genellikle kayan toka dediğimiz şey olan takılma riski olabilir. Bu nedenle, gevşemeyi önlemek için kalın somun çift somunun üzerine yerleştirilmelidir.

2-2-Nasıl-kullanılır-çift somun-önlemek-gevşetmek-3

4

-

Çift somunun gevşemesini engellediğinde, sıkma yöntemi de çok önemlidir.

İlk somun sıkılırken çift somunun ön sıkılması isteniyorsa, tasarlanan sıkma torkuna ulaşılmalıdır, çünkü ilk somun sıkılmazsa, ne kadar tork kullanılırsa kullanılsın tasarlanan ön sıkma yapılamaz. elde edilebilir. Kuvvet.

İkinci somunu sıkarken, birinci somun bir anahtarla sabitlenmelidir. Bu, ikinci somun vidalanırken birinci somunun ikinci somunla aynı anda dönmesini önlemek içindir, böylece iki somun arasında eksenel hizalama olmaz. Ek bir sürtünme direnci olmayacak ve bu nedenle gevşemeyi önlemede rol oynamayacaktır.

2-2-Nasıl-kullanılır-çift somun-önlemek-gevşetmek-4

Bazen aşağıdaki somunların kolay sabitlenmesi nedeniyle iki kalın somun seçilecek ve bir ince somun ve bir kalın somun seçimi ekonomik açıdan değerlendirilmektedir.

2-2-Nasıl-kullanılır-çift somun-önlemek-gevşetmek-5


Önceki: Dünya Donanımı(CHE) 's Haberleri

Sonraki : Hayır